Co nowego w osadnikach z Catanu?

Październik 17th, 2015 by

Starzy dobrzy Osadnicy powiększają swój zestaw dodatków. Już za kilka dni na sklepowe półki trafią dwa scenariusze do gry Osadnicy z Catanu. Ropa z Catanu i Najlepsi Przyjaciele. Będą one kompatybilne z podstawową wersją gry.


 

Pierwszy z nich Ropa z Catanu wprowadzi do gry, jakCatan_ropa_z_catanu pewnie się domyślacie, złoża ropy. Przedstawiane przez odpowiednie żetony złoża będą eksploatowane przez znajdujące się przy nich budynki.
Ropa będzie najcenniejszym surowcem, bo wymienialnym na dowolne inne 2. Poza możliwością sprzedaży ropy otworzy ona również ścieżkę do przekształcenia miast w metropolie. Jednak jej pozyskiwanie będzie wiązało się z ryzykiem wystąpienia katastrof naturalnych. Zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatu to najłagodniejsze z nich. Miasta na wybrzeżu w najgorszym wypadku czeka zalanie i zniszczenie. Ten dodatek zmusi graczy do podjęcia decyzji. Czy dążyć do zwycięstwa bezpiecznymi sposobami, czy też sprowadzić na wyspę mały armagedon wydobywając ropę do granic możliwości?


 

Catan_najlepsi_przyjacieleDrugi natomiast to okazja do wykazania się życzliwością. Przynajmniej w teorii. Przecież wszyscy dobrze wiemy, że gdy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Lub ich odpowiedniki. Scenariusz „Najlepsi Przyjaciele” sprawia, że do gry dołączają gildie kupieckie  (handlarzy, kupców, budowniczych dróg, uczonych i majstrów). Sprawia to, że wyświadczenie komuś przysługi może być bardzo korzystne. Zasady przewidują 3 rodzaje takich przysług. Nieszkodliwe przestawienie złodzieja, oddanie innemu graczowi karty surowca lub połączenie swojej sieci dróg z siecią przeciwnika. Gildie mają szerokie spektrum możliwości w jakie są w stanie odwdzięczyć się. Dla przykładu może być to dociągnięcie jednej karty lub budowa darmowej drogi.


 

To wszystko już wkrótce.

Leave a Reply