Kolejka – wspomnienie PRL

Grudzień 23rd, 2015 by

Gra_KolejkaUwaga! Już jutro pod choinkę rzucą prezenty! W końcu kto pierwszy weźmie swój prezent ten lepszy. Najlepiej teraz wpisać się na listę społeczną (choć pewnie w tym wypadku należało by nazwać ją listą rodzinną i zazdrośnie pilnować swojego miejsca, żeby przypadkiem nie wypchnął was z kolejki starszy brat, rodzic czy babcia, a nuż właśnie wy otrzymacie Kolejkę. Grę planszową, która starszym przypomni czasy minionego ustroju, a młodszym ukaże jego paranoję. Zwołaj całą rodzinę i rozsyłaj ich do kolejek stojących przed sklepami: Spożywczym, Kioskiem, Odzieżowym, Agd-RTV i meblowym. Wymieniaj towary na bazarze, uważaj na przekupkę. Wypożycz od koleżanki dziecko poniżej drugiego roku życia i przesuń się na początek kolejki. Przecież matki z dziećmi obsługiwane są poza kolejnością. Zastosuj ten i inne brudne chwyty by namieszać w kolejności osób stojących w kolejce.

Za każdym razem gra jest inna, gdyż sklepy w każdej kolejce otrzymują inne dostawy. Może się też zdarzyć tak, że do sklepu przed, którym się ustawiliśmy nie dojedzie żaden towar.  Twórcy gry osiągnęli to poprzez wykorzystanie specjalnej talii kart dostaw, na których określono gdzie i ile towarów przyjechało.

Każdy z graczy posiada unikalne zadanie. Zawsze jest to zebranie jakiejś liczby towarów ale zadania różnią się ilościami towarów różnych kategorii. Kategorie towarów odpowiadają istniejącym sklepom. Czyli są to: artykuły spożywcze, AGD-RTV, meble, ciuchy, artykuły codziennego użytku dostępne w kiosku.

Klimat PRLu dodatkowo utrzymywany jest poprzez przedstawienia towarów,które były wtedy faktycznie obecne na półkach.

Gra dla 2 do 5 osób. Czas gry około godziny. Sprawdzone empirycznie.

Leave a Reply